Co je to networking a proč je důležitý networking mezi studenty a firmami

12. 11. 2022

© Zdroj: Stock.adobe.com

Studenti dělají networking i bez toho, že by o tom věděli. Networking totiž není nic jiného, než proces navazování kontaktů a budování vztahů. Je ale potřeba to trochu upřesnit, protože networking se může zaměřovat na tvůj profesní život a zásadním způsobem ovlivnit tvoji budoucnost.

Networking, tak jak jej chápeme v dnešní podobě, je víc, než samotné poznávání nových lidí. Jde o navazování kontaktů, které mohou být užitečné pro tebe, ale zároveň pro toho, s kým se „propojíš“. Takový kontakt může přinést zajímavou brigádu, nebo budoucí uplatnění. A třeba se díky němu dostaneš k nějakému zajímavému startupu či jinému projektu.

Networking ti pak pomůže využít osobních a profesních kontaktů a nespoléhat se pouze na svůj životopis. Díky své síti kontaktů se můžeš dozvědět o příležitostech, které by tě jinak úplně minuly. Z opravdu zajímavých nabídek brigád, praxí či stáží se do veřejně dostupných on-line kanálů samozřejmě dostane jen část. A jaká je šance, že na ni pak sám narazíš?

Nová dimenze networkingu – Start iD

Není to zas tak dlouho, kdy typickým příkladem profesního networkingu byla výměna papírové vizitky. Karel dal vizitku Markovi, Marek Karlovi a byli propojení. Pečlivější jedinci si vizitky ukládali do vizitkáře, ale ten už dnes asi nepoužívají ani tvoje rodiče. Vizitky téměř zanikly s příchodem digitálního světa.

Nastoupily sociální sítě – Facebook, TikTok, Instagram, kde je navazování kontaktů i jejich udržování mnohem rychlejší. Na sociálních sítích se bavíš, potkáváš se s kamarády, sdílíte svoje zážitky. Tím upevňuješ vztahy a přesně to tě vlastně čeká celý život. Navazovat nové vztahy a ty dobré nadále upevňovat.

V profesním životě takový networking nabírá nový rozměr – může zásadně ovlivnit, jestli budeš dělat něco, co tě naplňuje a přináší ti skvělé peníze, nebo zůstaneš jen průměrný. No a Start iD je vlastně taky taková sociální síť, ale vytvořená přímo pro networking propojující mladé lidi a moderní firmy.

Jak ti Start iD pomůže s networkingem?

Start iD dává networkingu nový rozměr.  Svoji „vizitku“ tvoříš přímo v aplikaci a s její pomocí se propojuješ s libovolným množstvím firem. Tím, že si budeš svou vizitku (profil) postupně rozšiřovat o nové dovednosti a zkušenosti, budeš zároveň atraktivnější pro další a další firmy. Ty se s tebou budou chtít propojit a nabídnout ti praxi, brigádu, nebo rovnou stáž. Uživatelé s profilem na Start iD budou moct sdílet svoje zkušenosti z konkrétní firmy. To ti obrovsky ulehčí rozhodování, ale je tu mnoho dalších výhod.

Star iD ti dá v očích firem potřebnou autoritu. Nebudeš při seznamování s HR manažerem či manažerkou jeden z řady anonymních uchazečů. Z tvé vizitky už budou vědět, co tě baví a co ti dává smysl. Ale i to, co je pro tebe problém. A proč si v tom neudělat jasno hned, že?

Tím to však nekončí. I ty dostaneš možnost si před setkáním prohlédnout profil firmy, seznámit se s tím, jak o ní mluví její zaměstnanci, nebo co je zač ta osoba, se kterou se máš ve firmě setkat. To je přece mnohem komfortnější, než jít do neznáma! Zkrátka používat Start iD znamená celou řadu výhod v profesním networkingu, které ti jiný nástroj nenabídne.

A tip na závěr: Networking pro tebe bude důležitý celý život. A čím dříve s ním začneš, tím bude tvá síť konexí větší a přinese ti více příležitostí. Čím víc budeš na budování své sítě pracovat, tím zajímavější „úlovky“ se v ní mohou objevit. Tvým cílem je objevovat nové možnosti, jak svoji síť dělat větší, pevnější a tím i užitečnější.