Píšete životopis? Na tohle si dejte pozor…

15. 12. 2022

© Zdroj: istockphoto.com

Zaměstnavatel nebo náborář může obdržet desítky nebo dokonce stovky žádostí o jedno volné pracovní místo. Pokud mezi nimi chcete vyniknout, musí váš životopis stát za to.

Nedělejte proto při tvorbě vašeho CV zbytečné chyby. Následující rady vám pomohou dosáhnout mnohem lepších výsledků při hledání práce či brigády.

Pravopisné chyby

Pravopisné chyby a hrubky nelze omlouvat, a to ani v případě, když CV píšete v jiném, než rodném jazyce. Bezchybný životopis je zásadní a svědčí o vaší preciznosti a pozornosti k detailům. Divili byste se, kolik životopisů propadne právě kvůli chybám. Proto si vše důkladně zkontrolujte!

Minimalizujte riziko chyb tím, že si dáte na čas - nikdy nenechávejte psaní životopisu na poslední chvíli. Tyto případy zaměstnavatelé snadno odhalí a rychle zamítnou.

Vzhledem k pravidelné aktualizaci CV se někdy může stát, že neupravíte časová rozmezí podle aktuální situace. Probíhá zkušenost, o které píšete v současnosti, nebo už jde o ukončenou etapu, kterou popisujete? Ujistěte se, že používáte správný současný, nebo minulý čas.

Dobrým tipem, jak zjistit, zda nedošlo k pravopisné nebo gramatické chybě, je dočasně změnit písmo a velikost – to často pomáhá odhalit chyby, které jste předtím mohli přehlédnout. Při psaní CV samozřejmě použijte automatickou korekturu v některém z textových editorů a dejte pak vše přečíst ještě další osobě.

Přehlednost a délka životopisu

Životopisy, které nejsou přehledné a snadno čitelné zaměstnavatele samozřejmě odrazují. HR manažeři či vedoucí pracovníci stráví obvykle jen pár sekund prohlížením každého životopisu, takže nemáte mnoho času na to, abyste udělali dobrý první dojem.

Proto je důležité, aby byl životopis stručný a snadno se četl. Šablona, kterou se při sestavování životopisu rozhodnete použít, by měla být nápaditá, ale nikdy přeplácaná. Vyhněte se matoucímu rozvržení a dejte si pozor na používání příliš mnoha stylů písma a formátování. Nepoužívejte nic menšího než písmo velikosti 10 a ujistěte se, že je text oddělený dostatečnými mezerami a řádkováním.

Nejste-li seniorní odborník s mnohaletou praxí, vaše CV by se mělo vejít na 1-2 stránky. Vychází-li vám delší, zřejmě uvádíte zbytečně mnoho informací.

Tip: Důležité informace o vašich zkušenostech a kvalifikaci můžete zvýraznit tučným písmem nebo vypsat odlišným fontem v podobě klíčových slov. Usnadníte tak práci komukoliv, kdo vaše CV bude procházet a pomůžete jej navést na to podstatné. Jinak ale odlišnými styly formátování šetřete!

Chybějící a nesprávné informace

Jednou z nejhorších chyb, kterých byste se měli ve svém životopise za každou cenu vyvarovat, jsou chybějící nebo špatně uvedené informace.

To se na prvním místě týká vašich kontaktních údajů. Představte si, že vás personalisté chtějí kontaktovat, ale nemají jak, protože jste je uvedli nesprávné údaje. Vaše kontaktní informace by měly obsahovat následující:

  • Jméno a příjmení
  • Telefonní číslo
  • E-mailová adresa
  • Lokalita, kde žijete

Zvláštní pozornost věnujte tomu, jakou e-mailovou adresu máte uvedenou. Chcete, aby vypadala profesionálně, jinak může být pro HR manažery odrazující. Bezpečnou cestou je použití formátu „jméno.příjmení@doména“ u některého známého poskytovatele, jako je např. G-mail. Adresy typu „beruskaaa2001“ raději zanechejte v propadlišti dějin.

Pozor také na názvy společností, u kterých jste dříve pracovali. Uvádějte jejich oficiální znění. Dá se očekávat, že váš potenciální budoucí zaměstnavatel tyto firmy z oboru dobře zná.

Příliš obecné CV

Univerzální životopisy jsou obvykle špatné životopisy. Každé žádosti o zaměstnání musíte věnovat čas a přizpůsobit ji daným potřebám. Zaměstnavatel má pro každé volné pracovní místo jasně definované potřeby a požadavky. Váš životopis musí ukázat, proč jste právě vy tou správnou osobou pro danou pozici.

Pokud to z vašeho životopisu není zřejmé, neplní svou funkci. Životopis je proměnlivý dokument, který by měl být přizpůsoben každé konkrétní pozici, o níž se ucházíte. Jde-li o velmi podobná pracovní místa (brigáda v pohostinství, programování v konkrétním jazyce…), můžete samozřejmě nechat CV stejné.

Výjimkou potvrzující pravidlo jsou vaše profily v profesních aplikacích, jako je právě Start iD nebo LinkedIn. Tady uveďte co nejvíce informací o vás a výběr nechejte na firmách a jejich HR manažerech.

Pozor na sociální sítě

A dobrá rada na závěr. Pokud uvedete odkazy na svoje sociální sítě, měli byste mít jistotu, že tam není žádný obsah, který by potenciální zaměstnavatel mohl vnímat jako nevhodný. Prostě pokud váš instagramový profil prezentuje vaši vášeň pro divoké večírky, raději si to nechte pro sebe.

Hodně štěstí! 🤞