Jak využít léto naplno?

26. 6. 2024

Léto se nezadržitelně blíží, mnozí již odpočítávají dny do jeho startu. Zatímco někteří už mají své léto plně promyšlené do posledního detailu a do posledního možného volného dne, jiní plánování příliš neholdují a nechávájí to tzv. vykvést samovolně. A možná někteří neví, jak ten všechen čás smysluplně využít. A proto přinášíme pár tipů, jak prožít léto aktivně a zůstat ve formě.

1) Odpočinek

Byť se to může zdát být jako paradox, který úplně nereflektuje smysluplné využití léta, je to jedna z nejdůležitějších aktivit, které je třeba věnovat pozornost. Celý rok jste poctivě pracovali, připravovali se na různé zkoušky a zápočty, pracovali jste v týmu na skupinových projektech, vymýšleli jste, komunikovali jste koncepci, možná jste během studia i pracovali či chodili na brigády, věnovali se volnočasovým aktivitám nebo podávali ohromné výkony na profesionální úrovni. Všechny tyto aktivity vytvořily poměrně velký spánkový deficit, který je potřeba tělu doplnit. A proto než začneš smysluplně a naplno využívat léto, dopřej si kvalitní odpočinek, díky kterému dokážeš léto využít skutečně naplno. 

 

2) Seberozvoj

Máš před sebou dva měsíce prázdnin. Co takhle část věnovat seberozvoji? Proč? Možná se během roku naskytlo několik otázek jako ‚‚Tohle by mě bavilo!’’, ‚‚To bych se mohl/a naučit!’’, ‚‚Tomu se musím ještě pověnovat.’’ aj. Ať už jsi projevil/a zájem o nějakou novou aktivitu, znalost, nebo jsi naopak zjistil/a, že tady tě tlačí bota, máš nyní jedninečnou příležitost se tomu věnovat. Proč si vlastně nezpříjemnit léto kurzem, který tě obohatí a posuné tvé skills kupředu. Pokud se pro nějakou takovou aktivitu rozhodneš, nezapomeň si ji uložit do tvého portfolia Start iD. 

 

3) Zrelaxuj nad knihou

Léto je skvělé odbobí k čtení knih. Ať už jsi někde na dovolené, na táboře nebo doma na zahradě, najdi si prostor na čtení. Nejen že u této činnosti zrelaxuješ a dopřeješ si chvilku sám/sama se sebou, nýbrž se něco nového dozvíš, naučíš a nebo se necháš jednoduše inspirovat. A pokud jsi budoucí maturant/ka nebo tě čekají velké a finální zkoušky, můžeš tento čas využít ke čtení povinné literatury, na kterou během školního roku není prostor.

 

4) Objevování neznámého

Možná sis během roku pomyslel/a na místo, které bys chtěl/a objevit. Možná ti to ještě nikdo neřekl, ale teď máš tu jedinečnou příležitost. Léto je skvělým časem k prozkoumávání neobjeveného a neznámého. Ať už vyrazíš za dobrodružstvím do zahraničí nebo se vydáš prozkoumávat tuzemské neznámo, rozhodně to bude stát za to. Možná tohle může být i příležitost vyzkoušet něco nového, např. nový sport. A možná se ti do toho nechce samotné/mu. Věřím, že ve dvou se objevuje snáz, proto neváhej ke svému dobrodružství přizvát někoho dalšího, neboť takhle vznikají nezapomenutelné momenty.

 

5) Dobrovolnictví nebo stáž

Pokud například už nyní víš, jaký profesní obor je tvým cílem, můžeš léto využít k hlubšímu poznání tvého vysněného oboru. V tom ti může pomoci dobrovolnictví nebo stáž. Pokud by tě něco takového zajímalo, existuje několik dobrovolnických portálů, kde hledat. A my ti některé z nich přinášíme:

Nejvetší databáze dobrovolnických aktivit na DOBROVOLNIK.cz

Dobrovolnické centrum Masarykovy univerzity MUNI POMÁHÁ

Diecézní charita Brno - cílovou skupinou jsou senioři, lidé s postižením, lidé v tísni a mnoha dalších s cílem poskytování sociálních služeb, zdravotní péče, humanitární a krizové pomoci. 

Dobrovolnictví s ADROU - Adra je zaměřená na skupiny, které pomoc potřebují, tj. děti v dětských domovech, osamělí senioři a seniorky, dlouhodobě nemocní či lidi se zdravotním a mentálním postižením.

 

6) Plánuj

Léto uteče jako voda a s jeho koncem přijdou povinnosti. Využij prázdninovou pohodu k důkladnému promyšlení a rozplánování si svých aktivit během školního roku. Lépe se tak dokážeš vyvarovat časovému nedostatku v přípravách do školy, když svůj čas smysluplně rozvrhneš mezi školu a volnočasové aktivity. Čím lépe si dokážeš zorganizovat svůj čas, tím více věci zvládneš stihnout i během roku. A nebudeš tak muset nové věci odsouvat až na léto. Pomoct ti v tom můžou různé plánovače, ať už klasický kalendář od Google nebo speciální diáře, kde si můžeš lepit, kreslit, zapisovat vše, co potřebuješ. 

 

7) A to nejlepší na závěr - dokumentuj!

Vše, co během léta zažiješ, dokumentuj a ukládej mezi vzpomínky a nebo mezi důkazy, které dokládají tvé zkušenosti. Léto je příležitostí, kdy se můžeš naučit něco nového, kdy můžeš objevovat, kdy se můžeš rozvíjet. Všechno to však nezapomeň průběžně ukládat k tomu, abys to později mohl/a využít ve prospěch sebereprezentace. Využít k tomu můžeš zrovna naše Start iD portfolio, kde si do šesti témat můžeš ukládat informace týkající se tvého studia, sebepoznání, budoucích plánů, trhu práce, zkušeností i zájmů a využít k tomu můžeš i pracovní listy, které tě v každé části čekají. Zároveň nezapomeň důkladně zpracovat i všechno to, co máš již za sebou. Během školního roku se ti podařilo dosáhnout řady úspěchů. Zpětně se můžeš zamyslet nad tím, které to byly a uložit si je do svého portfolia nebo jiného úložiště. 

 

Všem přejeme hezké léto!