Jednoduchý TIP na práci s cíli, kterých opravdu dosáhnete.

17. 6. 2023

© Zdroj: Stock.adobe.com

Je začátek roku, nové výzvy jsou tu, ty se ale pokaždé k vytouženým cílům posouváš tempem lenochoda? Co hůř, málokdy dosáhneš toho, co sis naplánoval/a.

Říkáš si .. to není možné, přece bylo v plánu zvládnout tolik věcí a ono nic!”

Dokonce máš objektivní důkazy proč to nešlo:

  • přijela na návštěvu babička a té je potřeba se věnovat 
  • poučky říkají, že ideální je začít první den v měsíci, takže proč začínat 12. 
  • ve škole toho bylo teď hodně a škola je priorita 
  • prostě na to nebyla vhodná doba, a co si budeme nalhávat doba by měla být příznivá 
  • a mnoho dalších …

My ti tak rozumíme. Opakovaný neúspěch, je ale dost frustrující a je jasné, že je potřeba zažít pocit vítězství. Navíc, osvojit si dovednost pracovat s cíli rozhodně zužitkuješ nejen v zaměstnání, ale třeba i ve vlastním kariérovém rozvoji.

Dosáhnout stanoveného cíle. Zažít ten pomyslný aplaus. Tak co teď s tím? Jak na to? No, můžeš stále dokola žít předchozí situace aka výmluvy, které zabrání úspěchu každému nebo se s námi podívej na konkrétní strategie, které využívají machři jako Ronaldo nebo Ryan Kaji. V životě něčeho dosáhli, vědí jak na to, a od koho je lepší se učit než od mistrů. Ruku do ohně za to, že pokud chce Ronaldo něčeho dosáhnout má cíl a k němu plán. Tečka.

Jak tedy plánovat a dosahovat cíle?
Nám se osvědčila technika SMART, ale určitě jich existuje víc. Chceme ale říct, že nestačí jen si představit, co chci. Aby se to povedlo, je třeba víc se nad tím zamyslet z několika úhlů pohledu a hlavně, průběžně vyhodnocovat, jak se daří. Cíle by měly být chytře vydefinované. Pojďme si to vysvětlit.

SMART je užitečná a známá technika, která ti pomůže dát si takový cíl, který s velkou pravděpodobností dosáhneš, i když přijede tvoje babi.

Je to akronym následujících slov.

S – specifický (Specific)

M – měřitelný (Measurable)

A – ambiciózní (Ambitious)

R – realistický (Realistic)

T – časové ohraničený (Time – bound)

Teď vezmi svůj cíl a podívej se na něj optikou SMART

1) Krok první řekni si čeho chceš dosáhnout. Ideálně ve dvou třech větách. Vyber si na začátek jednoduchou věc. Písmeno S znamená, že tvůj cíl by měl být konkrétní, vyspecifikovaný.

2) Další věc, zamysli se nad tím, jak budeš měřit svůj cíl, například jakého posunu chceš dosáhnout? Měřitelnost je alfou a omegou písmene M. Konkrétní příklad - naučit se fyziku - není dobře nastavený z pohledu M, řekni si naučit se z fyziky kapitolu 7. a 8. bez posledního odstavce

3) Proč řada lidí cílů nedosáhne? Jelikož pro ně nejsou jejich cíle zajímavé. Pokud se podíváme na to, čeho chceš dosáhnout, je pro tebe tvůj cíl výzva? Není to jen nepříjemný úkol? Budeš mít dostatečný přínos? Tip: jestli se nejedná o cíl, ze kterého bys skákal/a nadšením, naplánuj si pořádnou odměnu.

4) R realistic - je super, že jdeš do cíle s obřím nasazením, ale je to, co sis stanovil/a reálné, stíháš všechno? Neukrajuj si moc velké sousto. Raději 5 minicílů než 1 nedosažitelný velký cíl. Při plánování počítej s tím, že se může stát cokoliv - nečekaný úkol ve škole třeba. Zahrň proto do svého plánu i nějakou rezervu.

5) A poslední klíčová věc, T time - kdy chceš cílů dosáhnout? Pokud si neřekneš kdy bude tvůj cíl dosažen, hrozí velké riziko, že to celé nějak vyšumí do ztracena nebo se z toho stane neverending story.

Věříme tomu, že když rozebereš své cíle na mikročástečky technikou SMART, bude to mít pozitivní vliv celkovou úspěšnost dosahování cílů. Můžeš průběžně na cíli pracovat, přenastavovat si jednotlivé fáze podle okolností a podle toho, co v průběhu zjistíš.

Držíme palce!