Poznej sám sebe! Proč?

15. 5. 2023

© Zdroj: istockphoto.com

Ze všech stran slyšíme, že sebepoznání je jedním z nejdůležitějších kroků ke spokojenému životu. Ale proč je to tak důležité znát sám sebe? K čemu je to potřeba? V článku nabízíme několik důvodů, proč byste mohli chtít poznat svou vlastní povahu.

Štěstí

Budete šťastnější, když budete moci vyjádřit, kdo jste. Když dokážu pojmenovat, co si přeji, zvyšuji pravděpodobnost, že dostanu to, co chci.

Méně vnitřních konfliktů

Pokud je vaše chování navenek v souladu s vašimi vnitřními pocity a hodnotami, budete zažívat méně vnitřních konfliktů.

Lepší rozhodování

Když znáte sami sebe, můžete se lépe rozhodovat o všem, od malých rozhodnutí, jako je nákup svetru, až po velká rozhodnutí, jako je výběr partnera, se kterým strávíte život. Budete mít návod, který můžete použít při řešení nejrůznějších životních problémů.

Sebeovládání

Když poznáte sami sebe, pochopíte, co vás motivuje k tomu, abyste odolávali špatným návykům a rozvíjeli ty dobré. Budete mít přehled o tom, které hodnoty a cíle aktivují vaši vůli.

Odolnost vůči sociálnímu tlaku

Když jste zakotveni ve svých hodnotách a preferencích, je méně pravděpodobné, že řeknete „ano“, když chcete říci „ne“. 

Tolerance a porozumění druhým

Uvědomění si vlastních slabostí a problémů vám může pomoci vcítit se do druhých.

Vitalita a potěšení

Být tím, kým skutečně jste, vám pomáhá cítit se živější a činí vaše prožívání života plnější a vzrušující.

Vědět, co nás dokáže naštvat, co milujeme, jaké jsou naše životní cíle nebo co chceme od svého budoucího partnera – to všechno nám pomáhá vytvořit si život, jaký chceme. Když nevíme, co nás baví, jak pak můžeme najít naplňující práci? Když nevíme, kam chceme v životě směřovat, jak si pak můžeme klást jasné cíle? Když nevíme, kdo jsme, jak pak můžeme žít svůj život?
 
Dnes jsme si shrnuli argumenty, proč sebepoznání stojí za to. A příště si řekneme, jak se na cestu sebepoznání vydat.