Jak vytěžit z brigády maximum pro tvoje CV?

20. 2. 2023

© Zdroj: istockphoto.com

Možná se právě chystáte ucházet o práci při studiu, stáž či zajímavou letní brigádu. No jo, ale kolonka „pracovní zkušenosti“ ve vašem CV je zoufale nezaplněná. Tohle nebude působit moc atraktivně!

Zapátrejte v paměti – možná jste pomáhali rodičům s jejich podnikáním, měli nějakou zodpovědnost v rámci vašich mimoškolních aktivit, nebo jste prostě byli na brigádě. Že nic z toho nesouvisí s oborem, kam právě míříte? Nevadí! Pamatujte si, že jakákoliv pracovní zkušenost ve vašem životopise je lepší, než žádná. A my vám poradíme, jak z toho vytěžit do CV to nejlepší.

Každá zkušenost se počítá

Připadá vám, že se vlastně nemáte čím chlubit a vaše pracovní zkušenosti se do CV ani nehodí uvádět? Nezoufejte, takhle to vnímá hodně studentů i při vyplňování svých zkušeností do portfolia na Start iD. Ale to jsou většinou zbytečné obavy. HR manažer či váš budoucí nadřízený dobře vědí, co mohou od studentů očekávat – brigády a kratší praxe. Velká část vysokoškoláků k tomu ještě může přidat pravidelnou práci na zkrácený úvazek.

Zbavte se proto ostychu a nebojte se uvést opravdu jakoukoliv pracovní zkušenost. Kromě názvu zaměstnavatele rozhodně vyjmenujte v bodech vaši pracovní náplň i nabyté dovednosti a dosažené úspěchy, pokud na nějaké přijdete.
Nijak nepodceňujte zkušenosti z rodinných firem a podnikání vašich blízkých. Možná přitom nešlo o standardní vztah zaměstnanec/zaměstnavatel, ale to často není vůbec potřeba vysvětlovat.

Nějaké pracovní zkušenosti jste mohli získat také v rámci vašich mimoškolních aktivit. Třeba jste pomáhali při závodech a utkáních, při výstavě nebo jste se zúčastnili určitého projektu pořádaného školou. I tyto zkušenosti mohou zaplnit váš životopis a zvýšit vám skóre.

Upozorněte na konkrétní dovednosti

Každý, kdo bude procházet váš životopis ocení, když mu rovnou odhalíte vaše dovednosti a přednosti. Při vašich dosavadních brigádách jste určitě nějakou rozvinuli. Může to být třeba:

  • zodpovědnost – třeba jste měli na starost určitý proces, který závisel na vás, nebo jste hlídali dodržování pravidel
  • proaktivita – vůle řešit potřebné věci dříve, než vás o to požádá nadřízený
  • flexibilita – když jste se museli přizpůsobovat novým situacím a změnám v každodenních povinnostech
  • dochvilnost a spolehlivost – divili byste se, kolik šéfů bojuje právě se spolehlivostí svých podřízených, takže pokud jste světlá výjimka, pochlubte se tím

Jazyky a další schopnosti

Do životopisu samozřejmě patří i základní schopnosti, jako jsou cizí jazyky, znalost počítačových programů nebo řidičský průkaz. Ty už přímo nesouvisí s brigádami, ale třeba jste je při nich také využili.

Jazyky uvádějte jen ty, se kterými jste schopni se alespoň částečně dorozumět. Nezapomeňte uvést certifikáty z mezinárodních zkoušek, pokud je máte.

V bodech také vypište počítačové programy, které ovládáte alespoň jako pravidelný uživatel (MS Office/ Windows, prostředí mac OS, Google aplikace, grafické programy atd.) Na všechny tyto dovednosti najdete kolonky ve studentském profilu na Start iD.

Tak teď už byste měli mít jasnou představu, co z vašich dosavadních pracovních zkušeností může posloužit jako obohacující náplň pro váš životopis. A rada na závěr: zkuste svoje brigády či praxe vybírat podle toho, kam se chcete v profesním životě ubírat. Někdy to může být za cenu horšího ohodnocení nebo delšího cestování. V budoucnu se vám to ale mnohonásobně vrátí.